4 Μαΐου, 2024

Ολοζώντανος στο κυνήγι του τίτλου ο Ολυμπιακός – Σοβαρά παράπονα του ΠΑΟΚ για τη διαιτησία

Intime

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο Γ. Καραϊσκάκης

O Oλυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League. Οι Ερυθρόλευκοι έχοντας πάρει ώθηση και μεγάλη ψυχολογία απ’ την ιστορική πρόκριση επί της Φενερμπαχτσέ στα ημιτελικά του Conference League, επικράτησαν 2-1 του ΠΑΟΚ στο Γ. Καραϊσκάκης και παραμένουν ολοζώντανοι στο κυνήγι του τίτλου καθώς βρίσκονται στο -6 απ’ την κορυφή κι ενώ εκκρεμεί ακόμα ένα ντέρμπι με τον Δικέφαλο στην Τούμπα. Σκόρερ για τους νικητές ο Κίνι και ο Ζέλσον Μαρτίνς, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο φινάλε ο Μάρκος Αντόνιο.

Οι Πειραιώτες έπιασαν καλή απόδοση και ήταν αποτελεσματικοί καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις στιγμές που τους δόθηκαν, όμως απ’ τον ΠΑΟΚ έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία του Πορτογάλου Μιγκέλ Νογκέιρα, ο οποίος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα καθώς και τα δύο γκολ των γηπεδούχων προήλθαν από διαιτητικά σφάλματα…

6. Λαμία 34

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με έντονη πίεση, ενώ ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να παγώσει το ρυθμό θέλοντας να κρατήσει την μπάλα. Το ξεκίνημα των Ερυθρόλευκων ωστόσο ήταν καλύτερο, με την ομάδα του Μεντιλίμπαρ να είναι αρκετά φρέσκια μετά τις οχτώ αλλαγές του Βάσκου τεχνικού σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης στην Πόλη και να βγάζει μεγάλη ένταση, επιβάλλοντας τελικά το δικό της παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να δημιουργήσει και να επιβάλλει το παιχνίδι του στο γήπεδο αλλά δεν είχε τόση φρεσκάδα. Το επιθετικό πλάνο των γηπεδούχων ψάχνοντας τον Ναβάρο και προσπαθώντας να χτυπήσουν τον ΠΑΟΚ στην πλάτη της άμυνάς του, απέφερε αποτέλεσμα. Με αυτό τον τρόπο ο Ολυμπιακός σκόραρε δις και κέρδισε ένα πέναλτι, έστω και αν τα γκολ του τελικά δεν μέτρησαν μετά την παρέμβαση του VAR καθώς είχε προηγηθεί ξεκάθαρο οφσάιντ και στις δύο περιπτώσεις. Γενικότερα πάντως, το πρώτο ημίχρονο περιελάμβανε πολλή τακτική, πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, καλό σχετικά τέμπο αλλά και καλές άμυνες, σε ένα 45λεπτο χωρίς πολλές φάσεις τελικά.

Η πρώτη επί της ουσίας φάση ήταν το κερδισμένο πέναλτι του Ολυμπιακού στο 25′, αφού νωρίτερα, τα δύο γκολ του Ναβάρο στο 10′ και το 15′ σε πανομοιότυπες φάσεις με πάσα στην πλάτη της άμυνας και εύστοχο τετ-α-τετ του Ισπανού επιθετικού, είχαν ακυρωθεί ως οφσάιντ. Στην τρίτη του φάση πάντως, ο σέντερ φορ των Πειραιωτών δεν ήταν εκτεθειμένος, κινήθηκε ξανά στην πλάτη της άμυνας πατώντας περιοχή και κέρδισε πέναλτι σε μια αμφιλεγόμενη απόφαση καθώς η επαφή του Κουλιεράκη με τον Ναβάρο συμβαίνει διαρκώς στο ποδόσφαιρο και δεν συνιστά παράβαση. Γι’ αυτό και υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΠΑΟΚ…

Το VAR πάντως συμφώνησε με τον διαιτητή κι ένα λεπτό αργότερα, ο Κοτάρσκι έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Ποντένσε, όμως ο Κίνι που κινήθηκε ταχύτερα απ’ ολους, πήγε πρώτος στη μπάλα για το «ριμπάουντ» και με δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες βρέθηκαν κοντά στο 2-0, όμως η κεφαλιά του Ναβάρο μετά τη σέντρα του Κίνι από δεξιά πέρασε λίγο άουτ. Για τα λεπτά που ακολούθησαν, ο ρυθμός έπεσε κάπως. Οι φιλοξενούμενοι τελικά βρήκαν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 43′, όταν μετά από λάθος του Τσικίνιο η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς που ελίχθηκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Πορτογάλος χαφ είχε προλάβει να καλύψει βάζοντας την σωτήρια κόντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις. Υπήρξαν δυνατές μονομαχίες όχι όμως και ευκαιρίες για γκολ. Εν τέλει το δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 61ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έπαιξε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Ποντένσε συνδυάστηκε με τον Όρτα, και πάσαρε προς τον Ζέλσον Μαρτίνς ο οποίος έγραψε το 2-0. Ωστόσο μολονότι στο ξεκίνημα της φάσης υπήρξε ξεκάθαρο φάουλ πάνω στον Σάστρε, ούτε ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, ούτε το VAR παρενέβη με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +2 ο Ολυμπιακός σε ένα κλειστό ματς.

Ως το φινάλε, οι δύο ομάδες είχαν απο μία καλή στιγμή, με ένα σουτ άουτ του Ποντένσε στο 80′ και μια κεφαλιά επίσης άουτ από τον Κουλιεράκη δύο λεπτά νωρίτερα. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, αφού ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε με τον Μάρκος Αντόνιο με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Ζίβκοβιτς. Στο φινάλε της αναμέτρησης ανέβηκε και ο Κοτάρσκι για να βοηθήσει με το ύψος του όμως η ευκαιρία που έψαχνε δεν ήρθε για τον ΠΑΟΚ και το ντέρμπι βάφτηκε στα ερυθρόλευκα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Άμπι, Ρέτσος, Κίνι (94′ Βέζο), Όρτα (85′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Τσικίνιο (78′ Έσε), Ποντένσε, Μαρτίνς (78′ Μασούρας), Ναβάρο (85′ Ελ Κααμπί).

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου σχολίασε: «Δεν είναι εύκολο να πάρεις αποτέλεσμα εδώ όταν γι’ αυτό αποφασίζει ο διαιτητής. Δεν νομίζω πως παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες. Ήταν ένας αγώνας μάχης με σκληρά μαρκαρίσματα και μακρινές μπαλιές».

Και πρόσθεσε: «Σε κάθε περίπτωση αυτό το πέναλτι δεν είναι δυνατόν να δίνεται. Έχω δει 10.000 ίδιες επαφές να μη δίνονται, το θεωρώ απόλυτα υπερβολικό. Στη χώρα του δεν θα το έδινε. Σήμερα ήρθε εδώ αυτός ο διαιτητής να βοηθήσει μία ομάδα. Και το δεύτερο γκολ ξεκινάει από φάουλ στον Σάστρε που έχει περάσει τον παίκτη του και δέχεται μια τρικλοποδιά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το έδωσε. Υπάρχει και μία ακόμα περίπτωση φάουλ που δεν δόθηκε με τον επόπτη να τρέχει με πλάτη στην μπάλα και να μην βλέπει καν τη φάση. Νομίζω είναι ντροπή αυτή η διαιτησία».

Κατέληξε δε λέγοντας ότι «στο ποδοσφαιρικό κομμάτι έγινε ένα φτωχό ματς κάτι φυσιολογικό στην περίοδο που βρισκόμαστε μετά από ευρωπαϊκά παιχνίδια. Ακόμα και έτσι τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά αν δεν υπήρχε αυτή η ντροπιαστική διαιτησία».

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (78′ Ότο), Μεϊτέ (74′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον (78′ Μάρκος Αντόνιο), Μουργκ (59′ Ντεσπότοφ), Ζίφκοβιτς, Τόμας (59′ Σαμάτα).

«Βράζουν» στον ΠΑΟΚ για τη διαιτησία

Μετά το τέλος της αναμέτρησης τόσο ο Ραζβάν Λουτσέσκου όσο και ο οργανισμός του ΠΑΟΚ δεν έκρυψαν την ενόχλησή τους για τη διαιτησία. Όπως υπογράμμιζαν σε έντονο ύφος οι Θεσσαλονικείς, η επιλογή του Μιγκέλ Νογκέιρα αποδείχθηκε κατώτερου επιπέδου, με μεγάλο ρίσκο, διαμορφώνοντας επί της ουσίας με τις αποφάσεις του το τελικό αποτέλεσμα. Και στέκονται τόσο στην φάση με το πέναλτι που καταλόγισε στον Κουλιεράκη, όπως και στο γεγονός ότι αγνόησε το φάουλ στον Σάστρε στο δεύτερο γκολ των Πειραιωτών.

Όπως σημειώνουν οι ασπρόμαυροι: «Αποδείχθηκε ξεκάθαρα κατώτερου επιπέδου, κακή επιλογή μεγάλου ρίσκου, που εν τέλει μετέφρασε με «καθημερινή» επαφή σε πέναλτι, και αγνόησε φάουλ στον Σάστρε στο δεύτερο γκολ, ουσιαστικά διαμόρφωσε το αποτέλεσμα σ’ ένα παιχνίδι κλειστό. Δεν χρειαζόταν να κάνει και κάτι παραπάνω…».

Λουτσέσκου: «Είναι ντροπή»