16 Μαΐου, 2024

Champions League: Πεντάστερη Μπαρτσελόνα, το γύρισε η Σίτι με Άλβαρες, ισοφάρισε στο 95′ με γκολ του γκολκίπερ της η Λάτσιο!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στη φάση των ομίλων του Champions League καθώς η Μπλαουγκράνα διέλυσε με 5-0 την Αντβέρπ στην ευρύτερη νίκη της βραδιάς.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι τα χρειάστηκε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που προηγήθηκε με 0-1 στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά οι Πολίτες με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου «καθάρισαν» το παιχνίδι επικρατώντας με 3-1. Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου η Λειψία είχε νικήσει απ’ το απόγευμα τη Γιουνγκ Μπόις και όλα δείχνουν πως δύσκολα θα σπάσει αυτό το δίδυμο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για τον 6ο όμιλο, μετά το 0-0 της Μίλαν με τη Νιούκαστλ, η Παρί πήρε κεφάλι για την πρόκριση καθώς επικράτησε άνετα με 2-0 της Ντόρτμουντ, ενώ για τον 5ο όμιλο η Φέγενορντ, που έχασε πέναλτι και είχε και ακυρωθέν γκολ, κυριάρχησε 2-0 της Σέλτικ, ενώ για τον ίδιο όμιλο η Λάτσιο ισοφάρισε σε 1-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης με γκολ στο 95′! Το buzzer beater πέτυχε με κεφαλιά ο γκολκίπερ των Λατσιάλι Προβεντέλ, ο οποίος είχε προωθηθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς!

Τέλος για τον όμιλο της Μπαρτσελόνα (8ος) η Πόρτο επικράτησε της Σαχτάρ εκτός έδρας με 3-1.

Αποτελέσματα, πρόγραμμα, σκόρερ της 1ης αγωνιστικής

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου

5ος ΟΜΙΛΟΣ

• Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0 (45+2′ Στενγκς, 76′ Γιάχαμπανκς)
  • Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (90+5′ Προβοντέλ – 29′ Μπάριος)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μίλαν – Νιούκαστλ 0-0
  • Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0 (49′ πέν. Μπαπέ, 58′ Χακίμι)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

• Γιουνγκ Μπόις – Λειψία 1-3 (33′ Ελία – 3′ Σιμακάν, 73′ Σλάγκερ, 90+2′ Σέσκο)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Ερυθρός Αστέρας 3-1 (47′, 60′ Άλβαρες, 73′ Ρόδρι – 45′ Μπουκαρί)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μπαρτσελόνα – Αντβέρπ 5-0 (11′, 66′ Φέλιξ, 19′ Λεβαντόβσκι, 22′ αυτ. Μπατάιγ, 54′ Γκάβι)
  • Σαχτάρ Ντόνετσκ – Πόρτο 1-3 (13′ Κέλσι – 8′, 15′ Γκαλένο, 29′ Ταρεμί)