29 Μαρτίου, 2024

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Κι άλλο μετάλλιο για την Ελλάδα – «Χάλκινος» ο τρομερός Τσαπατάκης

Με μια συγκλονιστική προσπάθεια ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο

Ενα ακόμη μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η ελληνική αποστολή που συμμετέχει στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Αντώνης Τσαπατάκης τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 100μ. πρόσθιο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Τόκιο. Μια μεγάλη επιτυχία και δικαίωση για τον ίδιο μετά από δύο τέταρτες θέσεις το 2012 και το 2016.

Ο αγώνας που πραγματοποίησε ο Έλληνας αθλητής ήταν συγκλονιστικός. Εξαρχής βρισκόταν μέσα στη μάχη των μεταλλίων, γύρισε δεύτερος στο 50άρι και παρά την αντεπίθεση που έκαναν οι συναθλητές του στο φινάλε της κούρσας, άντεξε καταβάλλοντας υπερπροσπάθεια και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Πρόκειται για το πέμπτο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.