18 Απριλίου, 2024

Ο Ολυμπιακός καθάρισε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και «κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στο ΟΑΚΑ, επικράτησε 62-68 του Παναθηναϊκού και κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας στην Basket League. Οι Ερυθρόλευκοι με αυτή την πολύτιμη νίκη, φέρνουν τον τίτλο πιο κοντά στον Πειραιά δεδομένου ότι πλέον το Τριφύλλι καλείται να κάνει μια μεγάλη μπασκετική υπέρβαση για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ούτως ή άλλως, οι Πειραιώτες επιβεβαίωσαν και στο παρκέ του ΟΑΚΑ ότι διαθέτουν καλύτερη μπασκετική ποιότητα, μεγαλύτερο ταλέντο αλλά και περισσότερο βάθος στον πάγκο τους απ’ τους Πράσινους που μολονότι έδωσαν μεγάλη μάχη, δεν μπόρεσαν στο φινάλε να βρουν τις λύσεις για να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Πλεονέκτημα τίτλου ο Ολυμπιακός

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και νίκησε για τέταρτη φορά σε πέντε ντέρμπι φέτος τον Παναθηναϊκό χωρίς καν να πιάσει… τρομερά στάνταρ απόδοσης. Οι Ερυθρόλευκοι κυρίως ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική ευθεία, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και πήραν μια «διπλή» νίκη, για να ανέβουν στο 18-1 και να έχουν ακόμα πιο μεγάλο πλεονέκτημα στα ματς του τίτλου.

Αντιθέτως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη κόντραραν τους αντιπάλους τους για 30′, αλλά στο φινάλε έμειναν από ενέργεια και… ταλέντο και γνώρισαν ακόμα μία ήττα στα ντέρμπι. Ήταν φανερό πως στο Τριφύλλι κόστισαν τα λάθη του Χάουαρντ Σαντ Ρος, η «άχρωμη» εμφάνιση του Τζέρεμι Έβανς και τα χαμένα σουτ του Οκάρο Ουάιτ στην τελική ευθεία, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να πληρώνουν για άλλη μια φορά τα λάθη στον καλοκαιρινό σχεδιασμό τους.

Πρώτος σκόρερ (για άλλο ένα ντέρμπι) ήταν ο Σακίελ ΜακΚίσικ (18 πόντοι), με τον Σάσα Βεζένκοφ να τα κάνει… όλα (13 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και τον Κώστα Σλούκα να μετράει 12 πόντους και 7 ασίστ. «X-Factor» για τους νικητές ο Τόμας Ουόκαπ (11π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 18π. με 7/17 σουτ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε τεράστια προσπάθεια (14π., 4ρ., 4ασ.), ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης «άγγιξε» το double double, αλλά δεν αξιοποιήθηκε σωστά (10π., 8ρ.).

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Εξαρχής το παιχνίδι ήταν νευρικό με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες έχοντας από κοινού μόλις 7/23 σουτ! Ο Παναθηναϊκός έδειξε να πατάει λίγο καλύτερα μέχρι το 8′ και να ξεφεύγει με +4 (13-9) αλλά ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου με ένα μίνι σερί 0-6 έκλεισε την περίοδο στο 13-15. Γρήγορα όμως οι Πράσινοι με σωστές επιλογές και αποφυγή λαθών βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ. Μολονότι το Τριφύλλι τελείωσε το ημίχρονο έχοντας μόλις ένα λάθος, η επιλογή να πάει στο τρίποντο δεν μεταφράστηκε σε μεγάλη διαφορά. Ο Ολυμπιακός παρά τα λάθη του, λόγω ποιότητας και λύσεων, δεν έχασε την επαφή του και το 20λεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία με 34-34.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Ολυμπιακό να ευστοχεί απ’ το τρίποντο παίρνοντας έπειτα από ώρα το προβάδισμα (+3), το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς οι Πράσινοι με σωστές επιθετικές επιλογές και καλή άμυνα βρέθηκαν στο +6 (45-39). Γρήγορα όμως ένα σερί 6-0 των Ερυθρόλευκων έφερε το ματς στην ισοπαλία ξανά (45-45). Οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ (48-52) αλλά οι Αθηναίοι με καλάθι του Παπαγιάννη σε «νεκρό» χρόνο μείωσε στο καλάθι (50-52) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού και στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +4 (50-54) αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (54-54) στο 33′ και να παίρνει προβάδισμα με 57-56 χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς. Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν ένα μεγάλο τρίποντο απ’ τον «ζεστό» Βεζένκοβ φτάνοντας στο 57-61 αλλά ο Παπαπέτρου απάντησε με ένα δικό του μεγάλο σουτ τριών πόντων μείωσε στον πόντο (60-61). Ο Ολυμπιακός όμως με τρεις βολές και ένα καλάθι του Βεζένκοβ ξέφυγε με έξι πόντους (60-66) σε ένα καθοριστικό σημείο κι ενώ απέμεναν 2’20”. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε και δεν βρήκε τις κατάλληλες επιθετικές λύσεις και το ντέρμπι «βάφτηκε» κόκκινο στο ΟΑΚΑ μαζί με το πλεονέκτημα έδρας που θα… συντροφεύει τον Ολυμπιακό μέχρι τους τελικούς της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέικον 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ, 2 λάθη), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη).