20 Απριλίου, 2024

Euroleague: Αγκαλιά με την πρωτιά ο Ολυμπιακός μετά τη 13η σερί νίκη επί του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του επί του Παναθηναϊκού και αγκαλιάζει την πρωτιά στη regular season της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 81-73 στο ΣΕΦ και πανηγύρισε για 13η σερί φορά απέναντι στο Τριφύλλι.

Οι Πράσινοι του Χρήστου Σερέλη έδωσαν μεγάλη μάχη, προσπάθησαν αρκετά μέσα στο παρκέ, κυνήγησαν το ματς αλλά οι Ερυθρόλευκοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Γουόκαπ με 13 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, τον Βεζένκοφ με 19 πόντους και τον απίθανο Μπλακ με 21 πόντους σε 14’50”.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός «πληγώθηκε» από τις απουσίες (Νέιτ Ουόλτερς, Ματέους Πονίτκα, Π. Καλαϊτζάκης), ενώ έχασε και τον Ματ Τόμας από νωρίς με τραυματισμό. Ο Πάρις Λι είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, όμως πήρε πολλές προσπάθειες (5/12), ενώ ο Μπέικον έκανε ένα ώριμο ματς (14π., 4ρ., 5ασ.) μέχρι να αποβληθεί με πέντε φάουλ στο 35′. Προσπάθησε και ο Αρτούρας Γκουντάιτις (12π., 6ρ., 4κλ.), «κέρδος» (ξανά) ο Λευτέρης Μαντζούκας που έδειξε ότι δεν… μασάει (8π. με δύο τρίποντα στην 4η περίοδο).

O Παναθηναϊκός στις δύο πρώτες περιόδους ήταν ανταγωνιστικός παίζοντας καλή άμυνα απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε κάκιστα ποσοστά ιδίως απ’ το τρίποντο (0/9)! Οι Πράσινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1 (16-17), ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου βρίσκονταν στο +5 με 33-38. Ο Μπέικον με 9 πόντους και ο Γκουντάιτις με 10 ήταν οι δυο παίκτες που ξεχώρισαν σ’ αυτό το διάστημα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ πιο συγκεντρωμένος, σούταρε με καλύτερα ποσοστά και με ένα επί μέρους σκορ 11-1 βρέθηκε στο 44-39 προτού κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 με 57-48 και τον Γουόκαπ να έχει 10 ασίστ και τον Βεζένκοφ 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πάντως δεν τα παράτησε και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Με όπλο πάλι την άμυνα, οι Πράσινοι ροκάνισαν τη διαφορά και με σκορ 0-8 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μείωσαν στον πόντο (57-56). Το Τριφύλλι βρέθηκε και πάλι σε απόσταση βολής στο 35′ με τρίποντο του Μαντζούκα για το 63-62 αλλά και πάλι η ομάδα του Μπαρτζώκα με ένα σερί 5-0 ξέφυγε με πέντε πόντους (68-62).

Οι Πράσινοι απάντησαν με ένα 0-5 για το 68-67 αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ τρία λεπτά πριν απ’ το τέλος και το κάρφωμα του Μπλακ έδωσαν ξανά ανάσα στους Πειραιώτες (73-67). Ο Λι με τρίποντο προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του Σερέλη στο ματς αλλά η τρίποντη απάντηση του Γουόκαπ για το 78-72 και λίγο αργότερα το καλάθι του Μπλακ από την 13η ασίστ του Γουόκαπ, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (81-73) σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.