19 Απριλίου, 2024

Εθνική Ελλάδος: Με το δεξί (του Μπακασέτα) ξεκίνησε το Nations League

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το UEFA Nations League η Εθνική Ελλάδος, που επικράτησε με σκορ 0-1 επί της Βορείου Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ με γκολ του Τάσου Μπακασέτα.

Ο Γκουστάβο Πογέτ παρήταξε την εθνική ομάδα με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, τους Ρότα, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα στην άμυνα, τους Σιώπη, Μπουχαλάκη, Μπακασέτα, Λημνιό και Μάνταλο στο κέντρο και μόνο επιθετικό τον Γιώργο Γιακουμάκη.

Το μόνο γκολ του ματς ήρθε με τον Τάσο Μπακασέτα στο 39ο λεπτό, με συρτό σουτ με το δεξί, που ήρθε μετά από ωραία ενέργεια του Λημνιού.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε σε γενικές γραμμές ένα καλό παιχνίδι, και είχε ευκαιρίες να σκοράρει και δεύτερο γκολ, με αποκορύφωμα μια φάση στο 52ο λεπτό, όπου ο Γιακουμάκης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 60, ο ρυθμός της Εθνικής έπεσε και η Βόρεια Ιρλανδία είχε κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε εν τέλει να κρατήσει το υπέρ της σκορ.