24 Απριλίου, 2024

Εθνική Ελλάδας μπάσκετ: Συντριβή από τη Λετονία και κίνδυνος για την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ 2023

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 60-80 στο Ηράκλειο

Η Ελλάδα υποδέχθηκε τη Λετονία στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ομίλου με στόχο τη νίκη που θα την έφερνε πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης για την τελική φάση του Μουντομπάσκετ 2023 αλλά τελικά ηττήθηκε με 60-80, πράγμα που σημαίνει ότι η πρόκριση δεν είναι σίγουρη και ότι ο αγώνας της Δευτέρας (14/11) με το Βέλγιο εκτός έδρας γίνεται πολύ σημαντικός πλέον.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν φανερό ότι η Εθνική ομάδα είχε πρόβλημα στο σουτ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο, ενδεικτικά, με 0/5 τρίποντα. Παρ’ όλα αυτά, χάρη στην καλή της άμυνα κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, όπως δείχνει και το 13-16 με το οποίο μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες.

Εκεί, η Ελλάδα πέτυχε το πρώτο της τρίποντο, έπειτα από επτά άστοχες προσπάθειες, με τον Γκίκα αλλά υπήρχαν πλέον προβλήματα όχι μόνο στην επίθεση αλλά και στην άμυνα, με συνέπεια οι Λετονοί να ξεφύγουν με +9 (24-33 στο 18′) και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με +8 (28-36), χάρη σε τρίποντο του Στρέλνιεκς.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και τα πράγματα έγιναν χειρότερα στην τρίτη περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας οι Στρέλνιεκς και Τίμα συνέχιζαν να κάνουν ζημιά στην Ελλάδα, στέλνοντας τη Λετονία στο +20 (45-65).

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI

Διαφορά που δεν γινόταν να καλυφθεί στο τελευταίο 10λεπτο, με την Εθνική ομάδα να έχει αποδεχθεί την ήττα της και να στρέφει πλέον την προσοχή της στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Βέλγιο που είναι εξαιρετικά σημαντικό, πλέον, στη μάχη για εξασφάλιση της πρόκρισης στο Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-65, 60-80.