19 Απριλίου, 2024

Basket League: Σάρωσε τον Άρη με πολυφωνία και… Σίβα ο Παναθηναϊκός – Έκανε το break στη Ρόδο η Λάρισα!

«Πράσινοι» και Λαρισαίοι προηγούνται πλέον στη σειρά των προημιτελικών

Άνοιξε το… σκορ σε ρυθμό προπόνησης ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Άρη! Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έκανε το 1-0 στη σειρά κόντρα στους Θεσσαλονικείς, επικρατώντας χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με 109-79.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη διάθεση σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη τους από την πρώτη περίοδο, όταν έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +21 (34-13) ενώ στη συνέχεια με συνοπτικές διαδικασίες και αρκετές δοκιμές έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Πολυφωνία για τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα με τους Παπαπέτρου (19π.), Γουάιτ (16π.), Νέντοβιτς (15π.), Σίβα (11π.), Παπαγιάννη (10π.) και Μέικον (10π.) να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Σαντ-Ρος μοίρασε 7 ασίστ. Σκόραραν και οι δώδεκα της ομάδας του Βόβορα. Για τον Άρη, πρώτος σκόρερ ο Κέλι με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τζούστον με 13 και Κάουαν Τζούνιορ με 10π.

Το ματς

Ορεξάτος μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός και λογικό έπειτα από αρκετές μέρες απραξίας και με μεγάλη διάθεση στην άμυνα και κάνοντας τα απολύτως απλά στην επίθεση, δηλαδή περνώντας την μπάλα στο ζωγραφιστό, άρχισε να χτίζει διαφορά που έγινε διψήφια μόλις στο 3’ (15-4) χάρη στο τρίποντο του Μέικον. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έπεσε ποτέ κάτω από αυτό το επίπεδο, με τους Γουάιτ και Παπαπέτρου να είναι ασταμάτητοι και τον Μέικον να τη φτάνει για πρώτη φορά στους 20 (26-6). Μάλιστα, οι «πράσινοι» πέρασαν το φράγμα των 30 στην πρώτη περίοδο, κρατώντας την ίδια διάθεση στην άμυνα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (34-13).

Προφανώς το ματς είχε ήδη κριθεί, αλλά οι γηπεδούχοι ήθελαν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, τη στιγμή που ο Καστρίτης ζητούσε μια αντίδραση από τους παίκτες του. Με καλάθι του Πουλιανίτη η διαφορά έπεσε έπειτα από ώρα κάτω από τους 20 (38-20), γεγονός που υποχρέωσε τον Βόβορα σε τάιμ-άουτ, θέλοντας να αποφύγει τα δείγματα χαλάρωσης. Η απόφαση του προπονητή του «τριφυλλιού» είχε αποτέλεσμα, με τους παίκτες του να ανεβάζουν και πάλι ρυθμούς, καθώς με μπροστάρη τον Γουάιτ έτρεξαν σερί 12-0 (50-20) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 52-24.

Το δεύτερο μέρος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πυροβολεί όπως και όποτε ήθελε, καθώς στην επιθετική εξίσωση μπήκε πολύ δυνατά και ο Νέντοβιτς, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ… ήσυχος, βοηθώντας με αυτόν τον τρόπο τον Παναθηναϊκό να διατηρεί απόσταση κοντά στο +30 (73-46), ενώ ο Παπαπέτρου τη στρογυλλοποίησε με δύο βολές (76-46), με την περίοδο να κλείνει στο 80-49.

Ένα ενδιαφέρον στοιχείο είχε η τέταρτη περίοδος και αυτή ήταν η «έκρηξη» του Πέιτον Σίβα. Το τελευταίο απόκτημα του Παναθηναϊκού ήταν χωρίς πόντο μέχρι εκείνο το σημείο, ωστόσο σε αυτά τα δέκα λεπτά σημείωσε και τους 11 πόντους του, έχοντας 3/5 τρίποντα, ζεσταίνοντας και το «κλίμα» στο ΟΑΚΑ. Τελικά, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 1-0 με το τελικό 109-79 να μην αφήνει περιθώριο για περαιτέρω κριτική.

Τα δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79.

Την… έσπασε στον Κολοσσό με το «καλημέρα» η Λάρισα!

Η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε… φωτιά στην τέταρτη περίοδο και επικρατώντας 71-63, στη Ρόδο, απέχει μία νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Επιμέρους σκορ 10-21 έκαναν οι παίκτες του Τακιανού στο τέταρτο δεκάλεπτο, μαζεύοντας συνολικά 52 ριμπάουντ! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μούντι με 20 πόντους, με τον Κρουμπάλι να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 11 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους, οι οποίοι «πληγώθηκαν» από την αστοχία στην περιφέρεια (5/28 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Ποτ, Μαργαρίτης και Γουίλιαμς με 11π. ο καθένας.

Το ματς

Πολύ καλή αρχή από τον Κολοσσό, ο οποίος προηγήθηκε αρχικά 7-0 και μετά πήγε στο +9 (11-2), στο 4’. Στη συνέχεια, η Λάρισα έβγαλε αντίδραση με Μούντι και Κρουμπάλι και ανεβάζοντας ρυθμούς, πλησίασε στο καλάθι (16-14), στο 7’. Οι Ροδίτες απάντησαν με απανωτές άμυνες και με μπροστάρη τον Σλαφτσάκη για το +8 (22-14), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο +9 (28-19).

Μέσα από την άμυνά της, η Λάρισα πήρε τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ζάρα και Μάριτς, ισοφάρισε (30-30), στο 15’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με τον ίδιο τρόπο και τον Μαργαρίτη για το +4 (34-30), με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 (36-31).

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +9 (42-33), ενώ διατήρησε την απόσταση ασφαλείας (46-39), μέχρι το 25’. Εκεί, η Λάρισα έβγαλε αντίδραση, μέσα από την άμυνά της και με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη έκανε επιμέρους σκορ 2-11, για το προβάδισμα (48-50), στο 29’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 5-0 (53-50).

Με τους Κρουμπάλι και Μούντι, η Λάρισα μπήκε εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-11, ξέφυγε στο +6 (55-61), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία, με τους Κρουμπάλι και Ζάρα να στέλνουν τη διαφορά στο +10 (59-69), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα της Θεσσαλίας έκανε διαχείριση και πήρε τη νίκη με το τελικό 63-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71

Πηγή: sport-fm.gr